+48 32 433 07 22

zower@zower.pl

44-207 Rybnik

ul. Podmiejska 75

Studenci z Politechniki Śląskiej odwiedzili zrekultywowane tereny po byłej Kopalni Dębieńsko

Dzięki współpracy spółki ZOWER i Politechniki Śląskiej studenci Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej zajmujący się geoinżynierią i eksploatacją surowców wzięli udział w zajęciach na terenie rekultywowanej hałdy po byłej KWK Dębieńsko w gminie Czerwionka-Leszczyny. W ramach wizyty studenci zapoznali się z zasadami funkcjonowania zakładu i działania instalacji do produkcji kruszywa, zgłębili temat pożarów endogenicznych na przykładzie stożka najstarszej hałdy, a także przeprowadzili własne badania składu atmosfery i temperatury we wnętrzu zwałowiska.

Dedykowane zajęcia dydaktyczne pozwalają studentom poznać środowisko pracy zakładu, w szczególności zaobserwować technologię eksploatacji zwałowiska, odzysk węgla i kruszyw oraz sposób rekultywacji zdegradowanego terenu pogórniczego. W trakcie ostatniej wizyty odbyła się również prezentacja sposobu oceny stanu termicznego zwałowiska z wykorzystaniem sprzętu pomiarowego.
Zwałowisko odpadów pokopalnianych istnieje w tym miejscu od 1853 roku. Do chwili zamknięcia KWK Dębieńsko w 2000 roku prowadzone tam było składowanie odpadów wydobywczych i przeróbczych. Na terenie ponad 130 ha zgromadzono odpady pokopalniane składające się głównie ze skały płonnej, w której nadal występuje znaczna ilość węgla. Spółka ZOWER od 20 lat zajmuje się rewitalizacją tego terenu, realizując projekt budowlany związany z kształtowaniem zwałowiska i w przyszłości budową np. obiektu sportowo-rekreacyjnego lub farmy fotowoltaicznej.

Dla grup naukowych działalność spółki ZOWER jest ciekawa z kilku różnych powodów. Przede wszystkim firma funkcjonuje w oparciu o idee gospodarki obiegu zamkniętego, prowadząc rewitalizację terenów poprzemysłowych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Posiadana przez ZOWER instalacja, technologia i doświadczenie umożliwiają kompleksowe wykorzystanie gospodarcze odpadów pokopalnianych poprzez: odzysk węgla, produkcję różnych frakcji kruszyw, rekultywację techniczną hałd tj. nadawanie im nowego kształtu, a także rekultywację biologiczną, czyli nasadzenia zieleni – drzew i krzewów. Spółka przywraca zdegradowanemu terenowi wartości użytkowe, likwidując obszary palącej się hałdy oraz liczne pokopalniane osadniki mułowe, strome skarpy i in.

 

Dotychczas Spółka ZOWER przetworzyła już ok. 26 milionów ton odpadów pokopalnianych. Rocznie przerabianych jest około 1,5 mln ton ubocznych produktów wydobycia. Do tej pory odzyskano 3,3 mln ton węgla. W procesie odzysku pozyskiwany jest pełnowartościowy miał energetyczny, z którego z powodzeniem korzystają np. elektrownie, elektrociepłownie. W wyniku odzysku powstają głównie kruszywa, które wykorzystywane są na miejscu, do kształtowania bryły budowli ziemnej lub są sprzedawane na rynek zewnętrzny. W wyniku tych działań zrewitalizowano już 60 procent terenu po kopalni Dębieńsko.

Odzyskując węgiel ze zwałowiska spółka ZOWER zapobiega możliwości pożaru hałdy, którego skutkiem byłaby emisja do środowiska szkodliwych gazów oraz dwutlenku węgla (CO2).